Logo

 

Homeopatie - alternativní léčba na přírodní bázi

  

Bachovy esence

bachovy esenceBachovy esence objevil při svých toulkách krajinou v okolí Walesu, Norfolku Dr. Edward Bach. Postupně vytvořil ucelený systém 38 květů, ze kterých vyrobil 38 základních esencí, dodnes známé jako Bachova květová terapie. Současné podávání homeopatických léků spolu s květovými esencemi může být v indikovaných případech pro pacienta užitečné a prospěšné. Podání květových esencí pomáhá zvládat hloubkovou homeopatickou léčbu na emoční rovině a tímto se lépe vypořádat s průběhem homeopatické léčby, či lépe reagovat na růžné krizové situace. V mnoha případech je možné nejdříve začít s květovými esencemi a ve vhodné chvíli přejít na vlastní homeopatickou léčbu.

Esence pomáhají navrátit a pečovat o rovnováhu emočních a fyzických sil, která souvisí s harmonií těla, mysli a duše.

 

BYLINKY

V současné době se většina lidí vzdaluje od přirozeného způsobu života, a kdy na člověka doléhají nebezpečné choroby v důsledku nesprávné životosprávy, bychom se měli vrátit k léčivým rostlinám. Po druhé světové válce byli lékaři vůči tuberkulóze a chorobám ledvin prakticky bezmocní. Pak přišel zvrat zavedením antibiotik a dnes se už potýkáme s negativními důsledky nemírného a nesprávného používání těchto „spásonosných léků“. A k tomu přistupuje lavinovitý růst zhoubných onemocnění, která jsou vyvolávána narušením normální biologické rovnováhy, předávkováním léků a vlivy prostředí.

Mnozí lékaři, kteří jsou si vědomi své zodpovědnosti, varují před nadměrným používáním tabletek. Velice nebezpečné jsou prostředky utišující bolest. Nadměrný počet lidí je používá bez kontroly, a tím si lidé způsobují těžké poruchy orgánů.

Žádná choroba není samostatný problém, vždy je nemocný celý organismus a nemoc je jen jakýmsi projevem a varováním na nejméně odolném místě. Nestačí pít léčivý čaj, když se špatné stravujeme, trpíme nedostatkem vitaminů a živin, žijeme ve stresu, bez pohybu na čerstvém vzduchu, bez sportu a relaxace nebo ve zničeném životním prostředí. Při každé léčbě se snažíme o komplexní působení na organismus, jehož jsou bylinky pouze jednou, i když významnou složkou. Přemýšlejme o tom, za jakých okolností choroba vznikla a při léčbě se snažme odstranit nejen následky, ale i příčiny, a tím směrem zaměřme prevenci.

Při používání léčivých rostlin – výtažky, extrakty na obklady, koupele, bylinné čaje, bychom měli začít rostlinami, které pročišťují krev: česnek medvědí, kopřiva, rozrazil lékařský, pampeliška lékařská, jitrocel kopinatý.

Zásadou používání bylinek v praxi je předcházení nemocem, léčí nemoci již v zárodku a nedovolí jim rozvinout se. Jestliže se však nemoc objeví, mohou bylinky v mnoha případech pomoci nebo vhodně doplnit ostatní léčebné postupy.

jitrocelJitrocel kopinatý, Plantago lanceolata – pročišťuje krev, plíce a žaludek, čerstvé listy pomáhají při řezných ranách, stejný díl jitrocele a mateřídoušky pomáhá při bronchiálním astmatu, při onemocnění jater a měchýře.

 

kokoskaKokoška pastuší tobolka, Capsella bursa pastoris – krvácení z nosu, žaludku, střev menstruační krvácení, klimakteriu.

 

koprivaKopřiva dvoudomá, Urtica dioica – krvetvorba, pročištění krve, ekzémy, ledvinový a močový písek, při únavě a vyčerpanosti doplňuje do těla železo, revmatismus, dna. 

 

 

kontryhelKontryhel obecný, Alchemilla vulgaris – záněty dělohy, poruchy menstruace, začátek puberty, klimakterium, používá se při vodnatelnosti, posilňuje srdce, hnisavé rány, zanedbané vředy, při kýle. 

 

 

kostivalKostival lékařský, Symphytum officinale – otoky a zduření kloubů, revmatismus, bércové vředy, bolestivé pahýly po amputaci, zánět okostice, doléčení zlomu kostí.

 

 

rebricekŘebříček obecný, Achillea millefolium – nepravidelná menstruace, zánět vaječníků, klimakterium, svalové nádory dělohy (sedací koupele), krvácející hemeroidy, závratě, nevolnost, záněty trávicího traktu, poruchy jater, normalizuje funkci ledvin.

 

medunkaMeduňka lékařská, Melissa officinalis – působí na nervovou soustavu, k uklidnění celého organismu, výborný uspávací prostředek.Při bolestech hlavy je dobré potírat spánky tinkturou.

 

mesicek 2Měsíček lékařský, Calendula officinalis – pročišťuje krev, onemocnění žaludku, střev, choroby jater, infekční žloutenka, zánět tlustého střeva, vodnatelná a krvavá moč.

Mast z měsíčku léčí pooperační jizvy, křečové žíly, plísně na nohou.

pampeliskaPampeliška lékařská, Taraxacum officinale – léčí choroby jater, kůže, užívá se při žloutence a chorobách sleziny.

 

repikŘepík lékařský, Agrimonia eupatoria – má velké léčivé účinky při zánětech v krku, ústech, hrtanu, revmatismu, bolesti v kříži, trávicích potížích, tvrdnutí jater, chorobách sleziny.

  

 

salvejŠalvěj lékařská, Salvia officinalis – záněty mandlí, bolesti v krku, hnisání zubů, choroby jater, odstraňuje nadýmání.

 

trezalkaTřezalka tečkovaná, Hypericum perforatum (arnika nervů) – zranění nervů, namožení svalů, zánět trojklanného nervu, neurózy, nespavost, hysterické záchvaty, noční pomočování, deprese.

vrbovkaVrbovka malokvětá, Epilobium parviflorum Schreb. – onemocnění prostaty, choroby ledvin a močového měchýře.